4 Mayıs 2010 Salı

Bir de rakı şişesinde balık olsam..

Egedeyim..

Elimde buz gibi rakım, masada kavun, beyaz peynir. Tatlı bir rüzgar tenimden akıp giderken, ufuklara dalıyorum. Denizde yakamozlar, kulağımda Omar Faruk Tekbilek'in ezgileri..

Ötede balıkçı ağlarını topluyor denizden. Havada martılar, belki o günlük yiyeceklerini çıkartmayı umarcasına pervane oluyorlar kayığın etrafında. Güneş batmakla batmamak arasında kararsız. Tıpkı benim gibi. Gitmekle gitmemek arasında kalmış. Ufuk çizgisinde batarken, denizi fokurdatacakmış gibi, öylesine kızgın, kor misali.. Giderken ne var ne yoksa tüketecek, geride bir şey bırakmayacak gibi. Öylesine aceleci ki, beklemeye vakti yok sanki. Aynı zamanda da öfkeli, bir gün daha bittiği için..

Düşünüyorum gayesizce, umarsızca.. Geçip giden kalmış geride. Yaşanmışlıklar, yaşanamamışlar hepsi bir olmuş, oturmuşlar göğsüme. "Eh be arkadaş doldur, doldur da nefes alalım" diyorum. İçiyorum, tadını ala ala. Damağımda yuvarlıyorum önce yutmadan, anasonun tadına vara vara. Sonra genzimden akıtıyorum ağır ağır, gırtlağıma düğümlenenleri ötelercesine..

"Eh be arkadaş, işte bu. Yaşamak, yaşamanın tadına varmak bu." diyorum. Keyfediyorum bir sonraki dakika ne olacağını düşünmeden. Kavunumdan yiyorum. Öyle tatlı ki, en az sevgilinin dudağına kondurduğu o ufacık buse kadar tatlı. Ama çabuk gidiyor tadı be arkadaş. Tekrar bir ısırık alıyorum belki bu defa daha farklı bir tat alırım diye, belki bu defa daha uzun sürer ağzımdaki o tatlılığın gitmesi diye. Yok olmuyor be arkadaş diyip, bir yudum daha rakı içiyorum.

Hava kararıyor iyiden iyiye. Bir gün daha bitiyor. Ömürden bir gün daha geçti be arkadaş. Doldur kadehi de, içelim...

Ne demiş Orhan Veli, "Bir de rakı şişesinde balık olsam".

4 yorum:

 1. NE GÜZEL ANLATMIŞSIN ABLAN

  YanıtlaSil
 2. Çok etkilendim. Müzikle birlikte okudum, içmiş kadar oldum. Eline sağlık.

  Fırat Ö.

  YanıtlaSil
 3. Cafe Keyf den slmlar

  YanıtlaSil

Blog yazıları ve yorumlar

Bu blogda yer alan yazıların izinsiz başka bir sitede yayınlanması fikri haklar kanununa göre yasaktır.

Sitenin izin alınmadan ya da kaynak gösterilmeden kopyalanarak başka blog veya sitelerde yayınlanması durumunda, söz konusu kişilerin IP adreslerinden tespit edilerek haklarında yasal işlem yapılacaktır.

Blogdaki yazılara yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur.