22 Şubat 2010 Pazartesi

Trene bakacak öküz aranıyor

Facebooka girdim sabah, gelen mesaj, yorum var mı diye. Bir de baktım ki, arkadaşlarımdan biri statüsüne şöyle yazmış; "Evlilik bir bardak süt için, evde inek beslemektir". Hoş bu laf aslında o kişinin ürettiği bir laf da değil, biri söylemiş. Bu şahıs da "İşte budur, beni anlatıyor" diyerekten atlamış, almış statüsüne yazmış. Hatta altına da yorumlar yazılmış desteklercesine, yazanlar da bayan üstüne üstlük. Sabah sabah ne oluyoruz dedim.

Okudum, sonra bir kez daha okudum. Bir bardak süt.. "İnek"..

Evlilikten yana olmayabilirsiniz, ya da evliliğin monoton bir hayat biçimi olduğunu da düşünebilirsiniz. İnsanların düşüncelerine, yaptıkları seçimlere lafım yok. Fakat yani durumun ifade ediliş biçimi hakikaten rahatsız edici. Yazamadan edemedim.

Evlilik ve "evde inek beslemek"???  Evleneceğin kişi sevdiğin insan olacak, sana değer verecek, kötü zamanında dahi orada olduğunu bileceğin kişi olacak. Çocuklarının annesi olacak o kadın, tıpkı senin annen gibi. Sen kalkıp da ona "inek" sıfatını layık görüyorsan eğer, kusura bakma ama sen, aşık olmayı da geçtim, herhalde hiç sevmemiş, sevilmemiş, kimseye değer vermemişsin. Hatta hayatın boyunca kimse de sana gerçek anlamda değer vermemiş olsa gerek. Böylesine hissiz söylemlerde bulunan kişi, kanımca insani duygulardan nasibini alamamış, her şeyi yüzeysel sanan ve hayatını öyle yaşayan biri olsa gerek. Ya da birinden öyle bir tekme yemiş ki, acısını hala hissediyor da olabilir. Kim bilir?

Evlilik sadece seksten ibaret mi sanılıyor da, bundan yola çıkılarak aşkla, sevgiyle birleşen bedenler içilen bir bardak süte benzetiliyor. Herhalde yaşadıkları ilişkiler, hani bir bardak sütü nasıl çabucak içer bitirirsiniz ya, işte o kadar çabucak olup bitiyor ki herşeyi de öyle sanıyorlar. Yazık, vallahi yazık.

Acaba hiç mi severek sevişmemişler? Tutkuyla, bedenlerini ve ruhları alev alev tutuşarak? Günlük, anlık, hatta saniyelik hislerin, sözüm ona heyecanların kendilerini kandırmalarına izin mi vermişler? Sonrası olmayan gecelerin?

Yaptıkları şey kendilerini kandırmaktan başka bir şey değildir aslında. Belki de asla sahip olamayakları "o kadının" hayalinden bile korkar olmuşlar da, kimseye, hatta kendilerine bile belli etmemek için ortaya aslında kendilerinin bile inanmadıkları kuru sıkı laflar atıp dururlar..

Böyle düşünüp, böyle yaşayanlar elbet bir gün bakacaklar etraflarına ve görecekler ki yapayalnız kalmışlar, yaşlanmışlar. 

İşte o yüzden bu tip insanlara diyecek iki çift lafım var. Dikkat edin de, bir bardak süt verecek ineğiniz bile olmadan, evinizde tek başına kalan "yalnız öküz" olmayasınız. Aslında düşününce yalnız kalmazsınız, sizin gibi öküz çok nasılsa. Hep birlikte bir sürü oluşturur, birlikte trene bakarsınız olur biter..

4 yorum:

 1. İnek ve Süt semboldürler. Yazıyı profiline taşıyanın erkek olması “inek” olarak sembolize edilenin “kadın” olduğu anlamına gelmez.

  Adam ya evli ya da evli çiftleri gözlemleyip bir kanaate ulaşmış; o an için çirkin değil de espirili olduğunu düşündüğü bu “laf”ı görünce de atlamış.

  Adamın hissettiği şu bence: Evlilik’te ufak bir menfaat ve lezzet var; ama bunun için katlanmak zorunda olduğun o kadar çok sıkıntı ve zorluk var ki; buna değeceğini sanmıyorum.

  Bu şekilde ifade etmiyor olsalar da bazı kişiler böyle düşünüyor; hatta sen de geçen yazılarının birisinde “evli arkadaşlarım pişman ve benim gibi bekarlara özeniyor” dememiş miydin? Aynı şey değil mi?

  YanıtlaSil
 2. Aynı şey değil tabiki de..

  Yazıda da belirttiğim üzere evlilik taraftarı olunmayabilir, saygı duyarım. Fakat bunu ifade ediş tarzı çok çirkin.

  Bu arada ben evlilik taraftarıyım ya da değilim demiyorum yazının hiçbir yerinde dikkat ettiysen.

  Yorumun için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. Bence bu sefer gereksiz bir tepki olmus... Sut veren inektir, o yuzden de 1 bardak sut icin inek beslenir :)

  Sadece cay yapmak icin kocaman firin almak da denilebilirdi, ve bence, sut ve inek digerinden daha fazla hakaret icermiyor :)

  Hem, yukarida da soylenmis, neden hemen inek = kadin ve sut = kadinin somurulmesi diye algiliyorsun ki? Tersi de cok ama cok musait...

  YanıtlaSil
 4. sen çok kızmışsın ama Yıldırım arkadaşın yorumu doğrudur.daha hoşbenzetme yapılabilirdi haklısın.Ama başlığın cuk oturmuş.Evlilik böyle bir şey işte bi evlenen bi evlenmeyen pişman!ablan

  YanıtlaSil

Blog yazıları ve yorumlar

Bu blogda yer alan yazıların izinsiz başka bir sitede yayınlanması fikri haklar kanununa göre yasaktır.

Sitenin izin alınmadan ya da kaynak gösterilmeden kopyalanarak başka blog veya sitelerde yayınlanması durumunda, söz konusu kişilerin IP adreslerinden tespit edilerek haklarında yasal işlem yapılacaktır.

Blogdaki yazılara yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur.