10 Kasım 2009 Salı

Yaşasın Proxy Siteler!

Ofis yaşamının bazı zamanlar, hatta çoğu zaman ne kadar sıkıcı olduğunu herkes bilir. Hele bir de açık ofiste çalışıyorsanız, durumunuz daha vahimdir. Dipdibe oturmak, kendinize ait özel bir alanın olmayışı, telefon görüşmelerinizin herkes tarafından duyulması, başınızı kaldırdınız mı göz göze geleceğiniz müdürünüz, kaçamak yapılan internet surfleri, müdüre yaranmak için mütemadiyen çalışıyormuş izlenimi yaratmaya çalışanlarla yaşanılan çekişmeler... Örnekleri çoğaltmak mümkün.Ofis çalışanlarının tek eğlence kaynağı bilgisayarlarının içindeki koca dünyadır. Yüzyılın en büyük icadı "internet"..

Gelin görün ki onu da kısıtlamaya başladılar. Herhalde iş yerinde facebook veya msn'i yasaklanmayan kalmamıştır. Hoş bu, bizim gibi yaratıcı ruhlu kişileri engellemeye yetmedi. İllegal yollardan bir şekilde bu yasağı delmesini bildik. Lakin aldığım son haberlere göre sosyal paylaşım yapılan diğer siteleri de (gmail, hotmail, blog, yahoo,..)  yasaklayacaklarmış bizimkiler.  Yani zaten gençlik yıllarımızı bu dört duvar arasında harcadığımız, saatlerce bilgisayar başında oturmaktan boyun fıtığı olmamız, topluklu ayakkabı giymekten ayağımızda hallux valgus olması yetmezmiş gibi iyiden iyiye "bitkisel hayata" sokacaklar bizi. Vallahi pes.. "Yarı kapalı cezaevi" yaşantımızı "tam kapalıya" çevirecekler ellerinden gelse.

Geçen hafta izindeydim de, özgürlüğün ne kadar muhteşem bir şey olduğunu bir kez daha anladım. İstanbul'daydım, bir yere gitmedim. Belki o yüzden "dışarıda" olmanın tadını daha bir doyasıya yaşadım. Vallahi sizler masa başında çalışırken hiçbir gayem olmaksızın sokaklarda dolaşıyor olmak pek bir hoştu. 

İzin bitip de işe başlama vakti geldiğinde ise, adeta hapisten kaçıp da yakalanmış bir firari gibi hissettim. Kötü yani.. Tam da "Neyse Allahtan e-mailler var, blogum var.." diye düşünürken, böyle bir yasaklamanın gelmek üzere olduğunu öğrendim. Tüm hayallerim suya düştü.

Zaten her şey yasak oldu hayatta, bari bırakın yılın yaklaşık 260 günü, günde 8 saat boyunca yapamadığımız sosyalleşmeyi, sanal ortamdan yapalım (şimdi bu cümleyi yazarken, acaba hala bekar kalmamın sebebi bu olabilir mi diye düşünmeden edemedim). Fiziki olarak bedenimize zaten sahipsiniz, ruhumuza karışmayın yahu. Ne sanıyorlar ki bunu yaparken? Randıman mı artacak, daha az internette gezip daha çok iş mi yapılacak? Hayır, elbette ki hayır.. Ne olacak size anlatayım. Kahve-çay molaları artacak, eh haliyle çay-kahve makinelerinin önünde yapılan dedikodular artacak, iş mailleri üzerinden zaten dönmekte olan geyikler 2-3 misline çıkacak, sigara içenler daha çok sigara arası verecek, içmeyenler de belki sırf bu yüzden içmeye başlayacak. Yani özetle değişen hiçbir şey olmayacak. Aslında değişen şeyler de olacak tabi, mesela sinir katsayımız artacak.

Hayat olmuş yasak. Cidden.. İzinden döndüm, sarılıp öpeceğim arkadaşlarımı, özlemişim yahu ötesi mi var? "Dur öpme, domuz gribi var." Vallahi ben dokunmatik bir insanım, dokunmadan öpmeden duramam, yapım bu. Samimi bir tipim, don yağı olamam kusura bakmasınlar. Sadece bu mu? Onu yeme, bunu yeme. Yok içinde GDO'lu madde var. Ayyy ne bu? İnsan paranoyak olur vallahi tüm bunlara kulak asarsa. Ne olmuş, altı üstü ya biz yavaş yavaş mutanta dönüşürüz ya da doğacak çocuklarımız X-Men filmindeki gibi mutant olarak dünyaya gelirler. Belki de bundan sonra çocukluğumuzda söylediğimiz (hala var mı bu şarkı bilmiyorum) "İki elim, iki kolum, bacaklarım var. Her insanda bir burun ,bir de ağız var. Sen hiç gördün mü üç kulaklı bir adam? Olur mu hiç üç kulak dön de aynaya bak hey!" şarkısı söylenmez olur. Eh güzel de olur. Sevmezdim zaten..

Yasaklar delinmek için vardır arkadaşlar. Bizi bunlar da engelleyemez.. Ne diyoruz? "Yaşasın proxy siteler!"2 yorum:

 1. Bu yazıyı müdürüne okutursan bence o senin cezaevinden cıkmana seve seve yardım edecektir :)

  O şarkı çok güsssel bir şarkı bence müzikten hiç anlamıyorsun.

  "Don yağı" ise iyiymiş.Bunu aklıma yazmalıyım, bir yerde kullanırım ;)

  Eğlendirici bir yazı olmuş.Bir yasak elma olsada yesek.

  Slck

  YanıtlaSil
 2. SİZİN YORUMLARINIZ KİŞİSELLEŞİYOR İYİ BİR YORUMCU DEĞİLSİNİZ.LÜTFEN YAZININ ÖZÜNE DİKKAT EDİN.YA DA İKİLİ MUHABBET İSTİYORSANIZ FARKLI SİTELERE GİDİN.SAYIN YAZARA TAKINTI YAPMIŞSINIZ.YAZARIM BU ARKADAŞIN YORUMLARINI YAYINLAMAYIN.GÜZEL YAZILARINIZI OKUDUKTAN SONRA ÜZERİNE LİMON OLUYOR.HA BU ARADA ŞU MEŞUR MONOTON MARATON....YAZINIZDA KATILMADIĞIM BAZI NOKTALARDA YOK DEĞİL HANİ.AMA ONLARDA SİZİN GÖRÜŞÜNÜZ.

  YanıtlaSil

Blog yazıları ve yorumlar

Bu blogda yer alan yazıların izinsiz başka bir sitede yayınlanması fikri haklar kanununa göre yasaktır.

Sitenin izin alınmadan ya da kaynak gösterilmeden kopyalanarak başka blog veya sitelerde yayınlanması durumunda, söz konusu kişilerin IP adreslerinden tespit edilerek haklarında yasal işlem yapılacaktır.

Blogdaki yazılara yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur.