2 Eylül 2009 Çarşamba

Ex'ler...

Şöyle bir geçmişinize dönüp bakın. Evet evet siz de, ununu eleyip duvara asanlar da. Kimler gelmiş, kimler geçmiş bir düşünün...

Şimdilerde onlara "Ex" deniyor. Exboyfriend ya da exgirlfriend'in kısaltılmış hali yani. Zaten hayat olmuş bir "kısaltma". Bunu da kısaltmışız, aman eksik kalmasın.

Eskiden olsa sevgilinizden ayrıldığınızda irtibatınız da kesilirmiş, canım cep telefonunun icadından da öncesinden bahsediyorum. Düşününce milattan önce birşeymiş gibi geliyor insana cep telefonsuz hayat. O zamanlar olsa olsa çok gittiğiniz yerler var ise oralarda karşılaşırdınız. Yeni sevgili yapmışsa o zaman görürdünüz. Şimdi öyle mi? Facebook var, msn var, var da var. Yonja hala var mı onu bilmiyorum.

Yapmıyor musunuz allah aşkına, itiraf edin. Girip facebooka eski sevgiliniz ne yapmış, yeni sevgili mi yapmış yoksa evlenmiş mi diye bakmıyor musunuz? Ben bakıyorum dürüst olayım. % 90'ı evlenmiş diyebilirim. Bu bir hastalık mı? Bence değil, sadece "merak". Yoo yoo unutamamak değil, alakası yok. Adam ya da kız neyse işte, çıkmış gitmiş belki adınızı bile hatırlamıyor, kendi keyfinde siz hala "Hmm acaba ne yapıyor? Beni düşünüyor mudur? Tekrar olur mu, biraraya gelir miyiz?" derdindesinizdir. Tutamazsınız da kendinizi bilirim. Ya bir mesaj atarsınız cepten, " Aaaa yanlışlıkla sana atmışım, başkasına atacaktım. El alışkanlığı işte, pardon" ayaklarına yatarsınız. Ya da facebooktan ve yahut msn'den bir şekilde irtibata geçersiniz. Geçersiniz de ne için?

"Ex" adı üstünde eski. Yani bitmiş, gitmiş. Ne gerek var değil mi araştırmaya, izlemeye, irtibat kurmaya. Bitmiş bitmiştir. Tekrarı olmaz. Olmamalı da. Ayrılmışsınız işte yahu ötesi var mı? Sebebini düşünün, herşey güllük gülistanlıkken kimse bitirmez bir ilişkiyi. Elbet bir sebebi vardır her ayrılığın.

Ya aldatılmışsınızdır, ki bunun dönüşü olmamalı zaten. Seven insan, saygı duyan insan, ne aradığını bilen insan yapmaz böyle birşeyi. Evli değilsen, yani sevgiliysen git kardeşim paşa paşa bitir ilişkini. Git ondan sonra kimle ne yapıyorsan yap. Evliysen de eh allah bildiği gibi yapsın, aldatacaktın madem niye evlendin? Aldatmışsanız zaten aramayın, ne yüzle ararsınız ki onu da anlamam. Hata ya da zayıflık değildir bence aldatmak. Ne oldu geçici olarak bilinç kaybına mı uğradınız da oldu o olay? İnanmam. Siz de inanmayın.


Bakın bir arkadaşım maille bir hayvancık hakkında bilgi yollamış. Hayvancığın adı "Argonot". Denizlerde kayalara tutunarak yaşayan küçük bir canlı imiş bu meret. Bir de çirkin, bir şeye benzemiyor. Erkek olanları biraz enteresan. Bakın dinleyin. Erkeğin cinsel uzvu, çiftleşme döneminde, hayvancığın bedeninden ayrılırmış. Başka bir kayanın üzerinde öylece kendi halinde duran başka bir dişi argonotu bulup, bir güzel döllermiş onu. Sonra uzuv gider sahibine geri yapışırmış. Yani bakın dişiyi görmüyor etmiyor ama sonuçta görmüş işini. Ben anlamam kardeşim, uzuv kimin uzvu değil mi ama? Demek ki bizim erkek homosapiensler de böyle yapıyolar, ediyolar sonra da argonot gibi tanımamazlıktan geliyorlar. Yemeyin bunları.

Şimdi diyeceksiniz ki peki kadınlar aldatmaz mı? Kadınlar erkekler gibi cinsel anlamda bir açlık, bir gözü dönmüşlük hissetmezler. Ya da nasıl söyleyeyim cinsel ihtiyaçları siz erkeklerle aynı boyutta değildir. Kadın aldatırsa bunu ya erkek aldattığı için intikam niyetine yapmıştır, ki burada karlı çıkan kişi sadece ve sadece kadının aldatma işini birlikte yaptığı vatandaştır. Hiç yoktan nasiplenmiş olur. Ya da kadın aldatır çünkü erkek ilgisizdir alakasızdır, muhtemelen başkasını bulmuştur, saman altından su yürütüyordur. Sakın yanlış anlamayın aldatmak iyi birşeydir demiyorum, gerekçesi varsa aldatmayı yerinde kılar da demiyorum. Aldatmanın, bir insanı aptal yerine koymanın hiç bir açıklaması yoktur. Aslında vardır, o da aldatan kişinin psikolojik sorunları olduğudur. Halk dilinde bir tahtası eksik de denilebilir. Dürüst davranacak yürek yoktur onlarda. Kompleks sahibidir, egosunu kendine göre tatmin eder aldatan kişi. Yazık kızmayın onlara, onlar "hasta" çünkü. Eee siz de bu hasta insanlara geri dönerseniz o zaman siz de hastasınızdır demek ki. Acı çekmeyi seviyorsunuzdur, çektireni de seviyorsunuzdur. Yani bir nevi mazoşistsinizdir. Ne diyim size başka bilemedim.

Başka ne sebebi olabilir ayrılığın? Evet en yaygın olan şey tabi ki. Aşk bitmiştir, ya da sevgi diyelim. Aşk kolay kolay bulunmaz çünkü. Artık eski heyecanı, eski sıcaklığı hissedemez olmuşsunuzdur. Daha önce birlikte yapmaktan zevk aldığınız şeyler artık mutlu etmez olmuştur sizi. Özlemez olmuşsunuzdur, istemez olmuşsunuzdur. Gözlerinizdeki o parıltı sönmüştür. Gözünüz dışarılara kayıyorsa zaten, gidişhat bellidir. Argonot olma yolundasınızdır. Ayrılma vaktidir vakit. Böyle biten ilişkide de ikince kez deneyip de devam ettirebilenlerin oranı düşüktür. Başarabilenler azınlıktadır. O yüzden geri dönüş gereksiz ve de zaman kaybıdır. Ateş sönmüş bir kere işte, uğraşmayın yanmaz ikinci kere.

Önemli olan birlikteliği yaşarken güzel yaşamak.. Yaşamak ama tadında da bırakmak.. Yeni denizlere yelken açmak sonrasında. Aşkı aramak, mutluluğu yakalamak.. Bir laf vardır bilir misiniz? "Ex'ten next olmaz" demişler. Ne de güzel demişler..

4 yorum:

 1. yazılarının hepsini okudum, ama bu ex’ler başka güzel olmuş, hem gerçek bir yazı hem iç sesi dışa vurum cesur da bir yazı, sen bu işi ciddi ciddi yapıyorsun valla artık, yazım dilinde ayşe arman – iclal aydın – elif şafak – yasemin Altan (kremitçi) benzettim biraz.. bu hatunların yalın yazı biçimlerini de severim o sebeple örnek gösterdim..

  Bir edebiyatçıya da ancak
  Bitimsiz mutluluklar falan denmeli bence… yazılarının devamının gelmesi dileği ile, her daim okuruz biz seni,
  sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Argonot alegorine bayıldım..:)

  YanıtlaSil
 3. Cesurca konular,gerçekçi tespitler, samimi ifadeler....
  kutluyorum.
  Mali
  yazılarını izliyorum, bir kalıba oturttuğumda eleştirilerimi yapacağım :))

  YanıtlaSil
 4. Merhaba; Yazınızı çok beğendim. Gerçekten yorumcunun dediği gibi feminen köşe yazarları gibi çok cesurca. Bence günümüzde AŞK diye bir şey yok zaten. Sadece kadın ve erkeklerin argonotluğu var.Veya buna parttime aşk diyebiliriz. Sevgiler.....

  Derya

  YanıtlaSil

Blog yazıları ve yorumlar

Bu blogda yer alan yazıların izinsiz başka bir sitede yayınlanması fikri haklar kanununa göre yasaktır.

Sitenin izin alınmadan ya da kaynak gösterilmeden kopyalanarak başka blog veya sitelerde yayınlanması durumunda, söz konusu kişilerin IP adreslerinden tespit edilerek haklarında yasal işlem yapılacaktır.

Blogdaki yazılara yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur.